Skip links

USA börs on tugev

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Mõtlesin, et kirjutan natuke sellest mida juba ligi kaks kuud näinud olen ja kuidas kokku võtta üks väga keeruline ja ebastabiilne aga samas õpetlik suvi USA aktsiabörsil. Tänaseks on USA börs muutunud samm-sammult aina tugevamaks ja sügis tõotab tulla põnev.

On räägitud majanduslangusest, suurtest intressitõusudest, hüperinflatsioonist, igasugustest erinevatest kriisidest ja suurest krahhist, mis tulekul on. Siin ma soovitaks kohe asjad lahku lüüa: üks on börs ja teine on reaalmajandus. Nad ei liigu paralleelselt. Jah, USA börsil on 50a keeruliseim periood, üle 80% S&P500 aktsiatest (mis peaks parimad-parimatest olema) on kukkunud alla 200 day moving average rääkimata vähem tuntud nimedest, aga tänasel päeval näen ma rohkem ostu- kui müügijõudu. Viimane suurem kukkumine toimus juuni alguses 6 päeva järjest, mille tekitas “paanika” turgudel ja spekulatsioon, et krahhide-krahh on tulekul alles. Kukkumine algas ennem, kui USA avalikustas maikuu inflatsioooni (mis oli 8,6%, kõrgeim alates aatast 1981). Number oli halb ja kõrge aga kui see avalikustati sai kukkumine läbi. Tuli nädalavahetus, inimesed puhkasid ja rahunesid maha. Järgnes volatiilne nädal, aga tagantjärgi vaadates on näha, et sellest sai trendi muutus alguse. Iga kvartal esitavad börsifirmad oma aruanded ja viimased aruanded on olnud oodatust paremad (aruanded ei ole olnud väga head, aga mitte nii hullud kui kardeti), millest omakorda on ka tugevad tõusud toimunud.

Viimased faktid USA börsimaailmast on:

  • Reedene (5. august) job data tuli 528k (oodati 258k) – selge märk majanduse tugevusest
  • USA föderalreserv andis eelmisel koosolekul positiivsed signaalid USA majanduse kohta
  • USA juuni inflatsioon tõusis 9.1% peale (17 aasta äkiliseim tõus ja 40 aasta kõrgeim inflatsioon, vaatamata suurele CPI datale, börsid ikkagi tõusid)
  • S&P500 ja Nasdaq tehnoloogiaindeksid on tänaseks 5 nädalat järjest tõusnud

Tesla aktsia tõusis 13. juulist kuni 1. augustini +40%. Ma kirjutasin tutvusringkonnale 15. juulil, et minu hinnangul USA börsi põhi on puudutatud ja mina julgeksin tehnoloogia aktsiaid osta pikas perspektiivis. Tehnoloogia on selgelt ülemüüdud ja tugevad tehnoloogia aktsiad pakuvad lähiaastatel tugevat tootlust. Ma poleks isegi uskunud, et need aktsiad nii kiirelt ja tugevalt rallivad, sest kui keegi kasutab aktsiate ostuks oma kodupanga asemel mõnda professionaalset börsimaakleri kontot siis võimenduslaenu abil oleks paari nädala portfelli tootlus 50 kuni 120% (oleneb aktsiatest: Apple, Amazon, Microsoft, Meta, Nvidia, Tesla jne). Mina vaatasin seda kõike pikemas perspektiivis ja ilma võimenduseta. Eestis pakub LHV Võimenduslaenu – buying power on väike ja intress muidugi väga kõrge aga igati tervitatav, et nad seda teevad. Interactive Brokers tõstis hiljuti kõvasti oma intresse, olles siiski 2x odavam kui LHV ning kui LHV buying power on 2x siis IB on see 4x. Aga, et börsil navigeerida võimendusega on vaja kasutada börsimaaklerit, kes positsioone igapäevaselt jälgib, hindab risk:reward suhted, määrab stop-lossid ning kellel on ka alati parimad tingimused teenusepakkujaga. Lisaks erinevatel finantsinstrumentidel on erinevad tingimused (valuutad, indeksfondid, small caps aktsiad, large caps aktsiad, lühikeseks müümine, optsioonid, futuurid, metallid, nafta, võlakirjad jne). Kogu selle äri võlu peitubki erinevate instrumentide erinevates võimalustes ning selles, et kasumit saab teenida nii tõusval kui langeval turul.

Nagu ma alati olen öelnud, et küsimus pole ainult selles, kas börsifirma on fundamentaalselt hea või mitte. Kõige tähtsam on aktsiat osta õigel ajal ehk ideaalis siis kui ta on põhjas ja on alustanud trendi muutust või on tulnud tugev catalyst, mis aktsia rallima paneb. Indikaatorid, mida tehnilised kauplejad ja investorid vaatavad igapäevaselt.

Ülalolevad on kõik tuntud ja tugevad maailma suurimad ettevõtted. Kui me räägime väikeettevõtete sektorist (small caps) millest 90% sai krahhiga väga tugevalt pihta, aga ajaloo mõistes on nad siiski kõige parema tootlusega aktsiad millesse investeerida või millega kaubelda, siis olen märganud, et viimased mitu nädalat on ka small caps aktsiad ellu ärganud. Äripäev kirjutas 3. augustil: USA börsil vähetuntud Hiina aktsia lendas 21 000%. Mida aga Äripäeva ajakirjanik ei osanud vaadata on aktsia volüüm (tänaseks on uudise sõnastust muudetud/parandatud). Jah, see tõus lühikese perioodi peale oli 21 000% aga täpselt nagu krüptovaluuta või Balti börsiga mis kasu on suurest tõusust kui sa sealt positsioonist välja ei saa, ehk tegelikult see tõus on näiline ja kui sa seda ostad oled sa lõksus ja mingit kasumit ei teeni. Antud aktsia tipp-päeva volüüm (tehingu arv) oli 2,5mln, viimane päev kõigest 50k võrreldes Gamestopi tipp-päeva 800 miljoni tehingu arvuga. Aktsia tõusu % pole ainuke asi mida tuleb jälgida – seega GME ja AMC-ga ei anna HKD aktsiat isegi võrrelda. Sõna “Hiina ettevõtte” ütleb juba kõik. Soovitan Netflixist vaadata dok. filmi “The China Hustle” Garanteerin, et peale seda ei julge te ühtegi Hiina aktsiat osta. Aga siiski juba praegu päevased 100-400% tõusud USA börsi small caps sektoris ei ole ebatavalised, kus taga on ka piisavalt suur volüüm, et väljuda tehingust muretult ka suurema summaga aga kuna turg pole nii stabiilne veel siis suur osa neid tõuse kukub enamalt jaolt õhtuks tagasi. Kuid siiski huvitav märk, et sellised liikumised taaskord toimuvad nagu varasemalt kui turg oli tugev. Mina loen sellest välja, et turg läheb aktiivemaks ja investorid julgemaks. Väga positiivne märk.

Veel üks fakt on VIX indeks, mis mõõdab volatiitlust ja hirmu börsil. See pole kordagi üle 40 see aasta tõusnud. Isegi ukraina sõda mis algas 24. veebruaril viis VIX indeksi ainult 38 peale. Viimased kuu aega on VIX langustrendis olnud. Võrdluseks Covid-19 ajal tõusis see 85 peale.

Kolmas fakt on, et bear market ehk karuturg, mis on turutsükli üks vältimatu ja täieti eluterve nähtus, mis toimub keskmiselt iga kuue aasta tagant. Langustrend algas 4. jaanuaril ja hetke põhi (selle kirja kirjutamise ajal) oli 16-17 juuni. Alates 14. juulist on turg tõusvas trendis olnud. Lisan illustreeriva pildi S&P500 graafikust.

Screenshot 2022 08 07 at 16.50.21

Mul on selle kohta isiklik teooria: Paanikat ja müüki ei ole, sest suured finantsasutused, kes turgu suudaks mõjutada ei müü. Nad ei müü, sest nad on nii-öelda “smart money” ja nende töö on börsil edastada teisi ja jaeinvestoreid ehk “dumb money”. Nad on turgude osas oma analüüsid teinud ja jõudnud järelduseni, et on väike võimalus, et turg saaks väga palju enam allapoole kukkuda ja nad on asunud põhjast kokku ostma. Olenemata sellest, et päevast-päeva süstivad nad meediasse läbi uudiste ja intervjuude negatiivset sõnumit on nad ise aru saanud, et tegelikult ajoloo mõistes on soodne ostukoht olenemata sellest, kas turg kukub või ei kuku veel lähiajal. Mõne aasta pärast on põhjast võetud positsioonid tugevas kasumis ja neil on raha, et seda teha ja kannatust, et seda oodata. Maksude optimeerimise huvides pandi positsioonid 31.12.2021 seisuga kinni (tekitades kohe 4. jaanuar kõva kukkumine) ning seejärel võeti positsioonid turu languse peale (teades, et USA föderalreservi intresside tõusud on tulekul ja need kukutavad kasvuaktsiad alla). Hakati ostma väärtus- ning energia/nafta aktsiaid kokku. Nüüd vaadatakse, et suure tõenäosuega on kasvuaktsiatest üleliigne õhk välja lastud ja on aeg hakata ka neid üles ostma. Aga nagu ma ütlesin, see on lihtsalt minu teooria.

  • ps! not financial advice

Olen isegi pool suve olnud languse-usku aga paratamatult ei saa turuga vaielda. Usu ja arvamusega ei ole siin midagi pistmist. Turg ei taha enam kukkuda lihtsalt.

Sellepärast olen pigem tehniline kaupleja-analüütik (technical trader-analytic). Vaadates päevast-päeva poole silmaga taustaks TV-st CNBC/Bloomberg kanalit ja lugedes pidevalt finantsturgude kohta siis mingi hetk hakkad aru saama, et jutt mida räägitakse ja tegelik pilt aktsiagraafikute ja numbrite pealt ei jookse kokku. Spekulatsioonid, ennustused ja arvamused lähevad harva täppi olgu need mainstream või vandenõuteoreetikute poolt.

Fundamentaalne investor: ostab Apple aktsiat $150 pealt, sest tegi analüüsi ja usub, et aktsia tõuseb kunagi $200 peale
Tehniline investor: ostab Apple aktsiat $144 pealt, paneb stop-lossi $134 peale ja kui Apple tõuseb $154 peale liigutab oma stop-loss $144 kanti. Teda ei huvita kui hea see firma “peaks olema” vaid ainult see, mis toimub hinnaliikumisega ja, et raha oleks kaitstud.
(praegune tehniline analüüs: Apple ületas 20 day ja 50 day moving average 14. juulil hinnaga $144. Tugev ostukoht! 29. juulil ületas Apple 200 day moving average hinnaga $158. Väga tugev näitaja. Nüüd on $158 Apple support (tugijoon). Tehniline analüütik kasutaks neid ja ainult neid hinna vahemikke. Lisaks tuleb muidugi vaadata ettevõtte pipeline, mis tooted/teenused tulekul on, mis on ettevõtte kvartali aruanded, tulevikuprognoosid jne jne aga kõige selle kõrvalt ostu ja müügiotsus peaks sündima aktsia hinna ja graafiku järgi on puhtalt minu arvamus.

Eesmärk on hoida risk kontrolli all ning kasum alati lukus. Kahjuks on need õppetunnid tulnud ka minul läbi tehtud vigade ja kogemuse mida ma ei häbene tunnistada. Ükski börsimaakler ei jõua tippu vigu tegemata ja tänu vigadele tekib hajutatud riskiplaan, kus tuleb emotsioonid kõrvale jätta ja mitte lasta uudistel ja arvamustel ennast mõjutada, sest ma pole veel mitte ühtegi korda näinud, et mingisugune aktsia või turuprognoos oleks täppi läinud. Just ignore it and trade the market. Kui turg ja aktsiad tõusevad siis nad tõusevad ja kui nad langevad siis nad langevad. Tuleb iga päev alustada teadmisega, et täna võivad asjad emmas-kummas suunas liikuda.

Järgmine märgiline sündmus on USA inflatsioon (CPI data), mis avalikustatakse kolmapäeval 10. augustil eesti aja järgi kell 15.30.

Eelmine näitaja oli 9,1% peal
Seekordne konsensusootus on, et langeb 8,7% peale

Inflatsioon on keeruline asi millest praegu rääkida nii, et ma ei proovigi ennustada, mis see number tuleb ja kuidas turud sellele reageerivad. Ootame kolmapäeva ära ja vaatame.

Lõpetuseks: Kogu mu jutt põhineb hetke-olukorral, mis võib iga moment muutuda ja tegu ei ole mingisuguse investeerimissoovituse- ega nõuandega. Mitte keegi ei suuda tulevikku ega turgu ennustada. Sama raske on proovida turgu ka tagantjärgi analüüsida. Sellepärast ongi vajalik turgu igapäevaselt jälgida, et saada aru miks midagi liigub. Kui ma seda igapäevaselt ei teeks ei oskaks ma ka viimast kahte kuud kokku võtta. See on võimatu. See ei ole raamat, mida saab tagantjärgi lugeda. Kui sa jälgid ja oled selle sees, siis sa tead miks midagi kukkus, tõusis või mis asjaolud mingi liikumise põhjustasid.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.