Skip links

Suured riskid, suured tootlused

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Jesse Livermore, Ray Dalio, George Soros, Bill Ackman, David Tepper, Larry Fink, jpt. Kui nendest nimedest tuli keegi tuttav ette, siis võite arvata, millest siinses blogis juttu tuleb.

Kuid siiski, kelle jaoks on ülalolevad nimed võõrad, võivad need enda jaoks meelde jätta, sest tegemist on kindlasti erakordsete inimestega finantsmaailmas ja sellest, milles nad nii erakordsed on, tahangi siin blogis rääkida ning välja tuua millega nemad tegelevad.

Hedge fund ehk riskifond

Riskifond on teatud tüüpi fond, kus kasutatakse riskantsemaid ja mitmekesisemaid manöövreid kasumi teenimiseks ning kus kasutatakse ka erinevaid instrumente ja tehnikaid riskide maandamiseks. Näiteks, võib kaupleja võtta ostupositsiooni ühel turul ja müügipositsiooni teisel turul, et tasakaalustada üldist tehingu riski. Muidugi on selliste riskide maandamiseks ka vajalik suuremas koguses kapitali, mis võimaldab mitme turu vahel hajutustehnikaid kasutada. Selliselt turgu navigeerides suudavad riskifondid enda positsioone katta, kui tehingud peaks ootamatult pöörduma mitte soovitud suunas, tagamaks väiksema riski kui muidu.

Kuna riskifondid, mis on enamjaolt privaatsed ja kinnised, võivad kasutada erinevaid strateegiaid, mida avalik investeerimisfond üldjuhul ei tohi, siis ka nende tootlikus on sellest lähtuvalt erinev. Siinkohal sobiks riskifondi kirjeldama lause “Mida suurem on oodatav tootlus, seda suurem on risk”.

Nimed, mis alguses välja tõin, on siis selliste riskifondide valitsejad, juhid ja asutajad, mis on tänapäevaks saavutanud väga häid ja tugevaid tulemusi ning kasvanud üüratult suureks. Head tulemused ja järk-järguline kasv tõmbab tähelepanu ja huvi riskifondiga ühinemiseks on aina kasvav. Üheks kasvu põhjuseks võib kindlasti nimetada mugavust, mida riskifondid enda investoritele pakuvad. Investorid, ettevõtjad ja teised huvilised, kellel on piisavalt kapitali riskifondiga ühinemiseks, ei suudaks seda sama vara ise selliselt hallata. Veel enam oodata samasugust tootlust, sest see võtaks ära kogu tähelepanu nende enda tegemistest. Nagu igas teises ametis või ettevõttes on ka riskifondis, kus spetsialist kasutab erinevaid programme, tehnikaid ja on läbinud mitmeid koolitusi, et teha oma tööd võimalikult efektiivselt ja tulemuslikult. Võiks öelda, et kauplemine on üks vaimselt raskemaid töid, sest erinevate andmete jälgimist ja nende põhjal teha tulemuslik otsus sekundite jooksul vajab tugevat keskendumist, pingetaluvust, fookust ja külma närvi.

riskifond
Hallatavad varad USA riskifondides. Pilt ja andmed: BarclayHedge

Piiratud partnerlus

Üldiselt on USA riskifondid oma ülesehituselt piiratud partnerluse struktuuriga, mis tähendab, et investorid, kes soovivad lisada kapitali ostavad osalust riskifondis ja seega jagavad ka omavahel tulud, kulud ja kasumid. Kuna tegemist on piiratud partnerlusega, siis investor on siiski vastutav ainult enda investeeringu summa ulatuses. Samuti ei ole investorid kohustatud teostama äritegevusi, vaid selle eest hoolitseb juba fondijuht ja sealne meeskond.

Kui keegi tundis, et võiks täitsa riskifondiga liituda, siis tegelikult ei ole see niivõrd lihtne. USA’s SEC (Securities and Exchange Commission) poolt reguleeritud riskifondidega saavad ainult liituda akrediteeritud investorid, kus investor peab vastama teatud sissetuleku ja netoväärtuse tingimustele. Juhul, kui investor isegi vastab tingimustele, siis see ei tähenda veel, et riskifond tema investeeringut soovib. Kuna kohtade arv on piiratud, siis väiksemat investeeringut teha sooviv investor ei pruugi üldse jutulegi saada.

Risk, mis maksab ja toodab

Nagu ikka, siis eelnevalt kirjeldatud mugavusel ja suuremal tootlusel on ka oma hind. Üks hind on see, mida investor on nõus maksma riskina, et saada suuremat tootlust kui avalik investeerimisfond seda pakub ja teine hind, mida küsib riskifond töö eest. Ehk sisuliselt on tegemist 50-50 partnerlusega, kus investor toetab kapitaliga ja riskifond saab tehtud kasumilt tasu.

Ja lõppkokkuvõttes, kui tootlikus on hea, siis on ka investorid nõus selle eest maksma, sest riskifondi ärimudel on olla mõlemale osapoolele kasumlik.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.