Skip links

Loomaaed: pullid, karud ja börsianalüütikud.

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Lühidalt: Pulliturg tähendab, et börs tõuseb ja karuturg tähendab, et börs langeb. Mis loomad on aga börsianalüütikud, sellest räägin natuke allpool. Kiirelt meenutan veel, et novembris 2021 mainisin, et $IWM indeks ei suutnud breakouti hoida ja alustas langemist. Tehniline analüüs näitas, et sama probleem ootab varsti ees ka suuremaid indekseid: $SPY ja $QQQ. Tänaseks on need kukkumised ka seal toimunud.

$SPY on kukkunud sinna, kus oli suvel 2021 – andes tagasi kahe kvartali ehk 6 kuu jagu kasumeid, $QQQ on kukkunud samuti sinna, kus oli suvel 2021 – andes samuti kahe kvartali ehk 6 kuu kasumid tagasi ja $IWM on kukkunud tagasi sinna, kus oli jaanuar 2021 – andes tagasi terve ühe aasta jagu kasumeid.

Võtsin selgitava pildi tegemisel aluseks $IWM ehk Russel2000 ETF charti, sest see illustreerib tervet olukorda kõige paremini.

Screenshot 2022 01 30 at 20.09.15

See chart on kahe aasta vaade. Kaks aastat on koroonakriis kestnud ja selline on olukord USA börsil praegu. Suur kukkumine, tugev ja pikk tõus, seejärel probleemide algus ja lõpuks krahh alla. (kevadel alanud probleemid: inflatsiooni kasv, uued koroonatüved, maksutõusu plaanid, tarneahela probleemid jne) Algas kriisiga ja lõppes kriisiga.

Küsimus: Mis edasi? Kas kukkumine alla ja uus ralli üles? Olukord on keeruline – FED on turgu hoidnud ja toetanud ning keskpangad on raha nii palju trükkinud, et on juba tekkinud probleem tõusva inflatsiooniga. Seega kiire ralli üles on vähe tõenäoline aga mitte võimatu. Nüüd peab majandus hakkama omal jõul taastuma ja suur roll on pandeemia lõpetamise väljakuulutamisel. Teine küsimus: kas põhi on puudutatud või toimub kukkumine edasi? Jällegi keeruline hinnata – chartide järgi on olukord halb ja kukkumisruumi veel oleks aga teisest küljest börs ei ole alati ratsionaalne ja kas pullid viivad turu üles või karud allapoole, see selgub lähikuudel. Nii nagu ei suutnud keegi koroonaviiruse krahhi ette ennustada ega selle ülikiiret taastumust ei suuda keegi ette ennustada ka seda mis praegu börsil juhtuma hakkab ja kõik on puhas spekulatsioon. 

Börs ja spekulatsioon. Tänasel päeval on kõik börsigurud ja investorid. Meedia on täis artikleid, kuidas börs kasvab, raha ajab üle ääre, tule börsile – kliki siia, loe meie “raketihoiatusi” jne. Keegi võiks tagasiulatuvalt rääkida, kui palju nendest raketihoiatustest täppi ka on läinud? Vastus: mitte ükski.

Üks investor soovitab seda osta ja teine soovitab toda osta jne. Aga kas teate kui palju börsianalüütikuid ennustustega täppi panevad? Ma mõtlen need, kes töötavad täiskohaga börsianalüütikuna ja loevad põhjalikult läbi ettevõtte finantsaruanded ja prognoosid – sadu kui mitte tuhandeid lehekülgi dokumente, mida nad analüüsivad ja selle järgi ostusoovitusi ja hinnasilte määravad. Waterloo Ülikooli ja Bostoni Kolledži teadlased võtsid ülesandeks arvutada välja protsendi kui täpselt börsianalüütikud oma prognoose teevad ja võtsid luubi alla 14 000 erineva analüütiku aktsia hinnasildid 41 erinevast riigist ja said kätte tulemuse. Kas oled valmis?

0 %
Börsinalüütikutest eksis proovides ennustada ette aktsia hinda. Tulemus oli nii halb, et vaadati veelkord, et kui anda neile pikem periood - üle ühe aasta, mis protsent siis tuleb. Tuli natuke parem tulemus: 70%. Ehk siis kui loed ostusoovitusi võta arvesse, et 70-82% nendest on täielik möödapanek isegi professionaalide poolt.

giphy 9

Teeme kiire kokkuvõtte ja vaatame 2020/2021 kõige kuumemat ja populaarsemat teemat börsidel: rohepööre. Teema on aktuaalne: kliimamuutus ja planeedi päästmine. Elektriautod ja päikeseenergia on tulevik ning pealegi on roheline ilus värv börsidel, mõeldud-tehtud. Ettevõtted hakkasid promoma, et nad on nüüd “rohelised” ja analüütikud leidsid kullaaugu: elektriautod ja päikeseenergia. Hakati hinnasilte üles pumpama, meedia hakkas selle järgi artikleid kirjutama ja inimesed hakkasid omakorda selle põhjal aktsiaid ostma. Analüütikud plaksutasid käsi kokku ja teenisid oma boonused välja. Meedia levitas sõna. Ettevõtted lõikasid tõusvast aktsiahinnast kasu tootmist laienedes. Aga investorid – kuidas neil läinud on? Vaatame allolevatelt graafikutelt:

Nio (aasta kukkumine -63.33%) – praegune hind $20.90. Analüütiku suurim hinnasilt $556. Hiina suurim elektriautode tootja, pidi olema järgmine elektriautode superstaar.

Screenshot 2022 01 30 at 12.23.37

Fisker (aasta kukkumine -30.15%) – praegune hind $10.45. Analüütiku suurim hinnasilt $40. Euroopa tootja. Pidavat olema järgmine Tesla konkurent.

Screenshot 2022 01 30 at 12.32.31

QuantumScape (aasta kukkumine -65.93%) – praegune hind $14.42. Analüütiku suurim hinnasilt $50. Innovatiivne akude tootja, mis peaks revolutsiooni tegema. Ettevõttele panid õla alla nii Bill Gates kui Volkswagen.

Screenshot 2022 01 30 at 12.40.29

Nikola  (aasta kukkumine -68.18%) – praegune hind $7.48. Analüütiku suurim hinnasilt $79. Elektriveoauto tootja, mis pettis investoreid veeretades esitlusel autot allamäge öeldes, et see sõidab aku pealt. Asutaja Trevor Milton sai kriminaalasja ja lahkus ettevõttest.

Screenshot 2022 01 30 at 13.21.41

Tesla  (aasta tõus +0.78%) – praegune hind $846.35. Analüütiku suurim hinnasilt $3000. Kui Tesla aktsia veel nii kallis polnud kritiseeriti ja öeldi, et see firma läheb pankroti ja ükski tark inimene ei tohiks seda aktsiat osta. Kui aga aktsia tõusma hakkas muutsid analüütikud kiirelt oma seisukohti ja rekord hinnasilt on Cathie Wood poolt $3000.

Screenshot 2022 01 30 at 13.28.39

SunPower  (aasta kukkumine -68.52%) – praegune hind $15.33. Analüütiku suurim hinnasilt $50. Päikeseenergia ettevõte.

Screenshot 2022 01 30 at 13.31.23

Sunrun  (aasta kukkumine -66.49%) – praegune hind $23.42. Analüütiku suurim hinnasilt $91. Päikeseenergia ettevõte.

Screenshot 2022 01 30 at 13.34.07

Enphase Energy  (aasta kukkumine -33.53%) – praegune hind $123.88. Analüütiku suurim hinnasilt $390. Päikeseenergia ettevõte.

Screenshot 2022 01 30 at 13.35.33

Võtame ette finviz.com tehtud maailmabörside vaate jaanuar 2022 ühe kuu seisuga. Tõusnud on põhimõtteliselt ainult Energiasektor. Inverse ja Volatility mis on rohelised mõõdavad langust – kui börs on punane, siis on Inverse ja Volatility indeksid rohelised. Põhimõtteliselt terve maailma börs on langustrendis ja punane praeguse seisuga –  jaanuar 2022.

Screenshot 2022 01 30 at 14.04.49

Nüüd, kus terve börs on punane, tekkivad analüütikud ja börsigurud, kes ennustavad ette pikka karuturgu ja räägivad suurest krahhist mis meid ees ootab. Kummaline moment jälle, sest suurem pauk on juba ära käinud ja nüüd alles hakatakse sellest rääkima, müüma oma veebiseminare ja promoma oma raamatuid. Kui koroonakriis algas käis börs põhjas ühe kuuga ja juba hakkas ralli üles pihta. Päris paljud analüütikud istusid mitu kuud ootasid millal põhi tuleb, ennem kui aru said, et nad on õige momendi maha maganud asju üle-analüüsides ja börs juba ammu taastuma hakanud.

NB! Toon kolm väga äärmuslikku näidet – vaadake numbreid ja tehke omad järeldused.

Virgin Galactic  (kukkumine -84.87%) – Richard Branson unistas 20 aastat kosmosesse lendamisest. Lõpuks kui ta seal ise oma kosmoseturismi lennuga ära käis hakkas Virgin Galactic aktsia tõusu asemel hoopis langema. Tüüpiline näide “buy the rumor, sell the news”

Screenshot 2022 01 31 at 09.43.51

Wirecard  (kukkumine -99.98%)

Põhimõtteliselt üle öö kukkus eduka ettevõtte aktsia $100 pealt $1 peale, sest avastati, et pangakontol ei olegi €1.9 miljardit, mis seal olema pidi. Selgus, et raha eksisteeris ainult paberil ja juhtivtöötajad olid selle sealt ära kantinud. Firma läks pankrotti.

Screenshot 2022 01 30 at 23.45.47 1

Digital World Acquisition (kasv +590.95%)

Tegelikult tõusis kahe päevaga see aktsia $12 dollari pealt $175 dollari peale ehk 1400% kuid langes siis allapoole tagasi. Põhimõtteliselt on tegu börsi riiulifirmaga mille Donald Trump ostis, et teha oma sotsiaalmeedia platvorm kuna ta Facebooki ja Twitteri kontod pandi kinni. Mingit reaalset äritegevust seal veel pole toimunud, rääkimata sotsiaalmeedia platvormidest.

Screenshot 2022 01 30 at 23.48.44

Valdkonnas, kus 70-82% elukutselistest eksib oma prognoosides. Üleöö kaovad miljardid dollarid, tooted mida investoritele esitletatakse on illusioon ja pettus ning tõuseb üldse aktsia mille ettevõte pole isegi tegevust alustanud? Kuidas see võimalik on? Vaata allolevat videot kus Ray Dalio 2 minutiga selle lahti seletab.

Play Video
"A terrible company can be a better investment than a terrific company"
- Ray Dalio

Lõpetuseks – loo moraal:

Kui sa arvad, et börsil investeerimisest piisab ettevõtte kvartaliaruannete, finantsprognooside või börsianalüütikute ostusoovitustest siis ülalolevatest näidetest ilmselt said aru, miks see ei ole jätkusuutlik ega usaldusväärne strateegia. Tavaliselt selleks hetkeks kui antakse ostusoovitus on aktsia suure tõenäosusega juba oma tipu saavutanud ja liigub edasi külgsuunas või langustrendis. 

Veel üks levinud soovitus: “Aktsia hinna kukkumine on hea ostukoht”
Minu küsimus: Mille põhjal seda öelda saab? Alibaba on üks maailma edukamaid ettevõtteid aga aktsia on 2,5 aastat langustrendis. 2,5 aastat on soovitatud seda osta ja ikka langeb. Miks? Poliitilised probleemid.

Mercedes-Benz teeb kvaliteetseid autosid, ettevõtte on edukas aga aktsia keskmine tootlus 25 aasta peale on vaid 3% aastas. 

Hea ettevõte ei tähenda, et aktsia hind tõuseb – need kaks asja ei ole börsil omavahel alati seotud.  Keegi ei näe tulevikku ega oska ennustada mis saab homme. Sellepärast ei tasu uskuda mida keegi soovitab osta.

Kauplemine.

Keskendudes tehnilistele indikaatoritele ja hinnaliikumistele mitte emotsioonidele ja arvamustele annab kauplemine vabaduse olla seal, kus parasjagu liigub raha ja võimaluse vältida langustrende keskendudes ainult kasvavatele aktsiatele. Igal aktsial on üldjuhul oma aeg: mingi periood ja trend millal ta tõuseb ja millal ta langeb. Miks olla langustrendis kui on võimalik tipus väljuda ja siseneda järgmisesse tõusvasse aktsiasse? Eesmärk on teenida kasumit mitte kiinduda mõnda aktsiasse. 

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.