Skip links

Kohtume metas!

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Sellest ajast peale kui Facebook muutis enda nime Meta-ks, on saanud sõna “metaverse” väga suurt tähelepanu. Tegelikult on sõna metaverse kasutusel olnud juba aastast 1992, kus kirjanik Neal Stephenson kirjeldas enda romaanis “Snow Crash” seda kui virtuaalses maailmas olemist ja elamist. Tundub, et 30. aastat tagasi kirjutatud raamat võib saada vägagi reaalseks. 

Oleme ju paljud proovinud VR või AR prille, et end virtuaalsesse maailma viia ja tunda end kui osa mängust või muust virtaalmaailmasat. Need, kes veel ei ole, siis VR (Virtual Reality) prille kandes on justkui ekraan otse silme ees ja ülejäänud keskkonda ei näe. See tekitab sellise effekti nagu oleks päriselt virtuaalses maailmas. Ükskõik kuhu vaatad (liigutades pead üles-alla, vasakule-paremale), siis liigub maailm sinu vaatega kaasa.

VR
Virtual Reality prillid

AR (Augmented Reality) prillid võivad välja näha nagu täitsa tavalised prillid või natuke leebemad kui VR prillid, aga info kuvatakse klaasile, kus ülejäänud keskkond on veel siiski nähtav. Hea lihtne näide sellest on telefoni kaameraga filtrite kuvamine kas siis enda või teiste nägudel.

Facebook Smart Glasses
Facebook Augmented Reality prillid. Foto: Google

Kuigi mängud pakuvad virtuaalseid keskkondi juba praegu, siis näiteks Facebooki ja Microsofti nägemus virtuaalsest maailmast ‘metaverse’ on hoopis veel sügavam. Seda näitas juba 2014. aastal Facebooki poolt ostetud VR prillide tootja “Oculus”, et plaan luua ühtne virtuaalne keskkond on tugev.

Kindlasti ei jää ainult Facebook, nüüdseks siis juba Meta ja Microsoft selle eestvedajaks, kes tahavad luua nii uut sotsiaalset keskkonda ja võimalust teistel luua enda metaverse-e. Ettevõtted nagu Nike, kes on loonud juba enda Nikeland metaverse-i ja Roblox on samuti tugevad uskujad virtuaalsesse maailma. 

Üheks tugevaks metaverse lükkeks võiks pidada Covid-19 pandeemia algust 2020.a, mis pani meid hoopis teisiti mõtlema. Tuli leida lahendusi kuidas töö, tähtsad koosolekud, üritused ja meelelahutus sõpradega tehtud saaks. Kuna paljud ei saanud kodust väga kaugemale liikuda, siis internet ja selle võlud, pakkusid lahendusi. Kohtumised tehti video vahendusel, telefon ja e-mail olid punased. 

Nüüd kui liikumine on vabam ja piiranguid vähem, siis metaverse eufooria ei ole möödunud. Seda enam saab see rohkem hoogu kuna paljud ettevõtted tahavad luua enda metaverse-i ja näevad selles suurt potentsiaali arenguks. Kui korraks ette kujutada, siis ettevõte, kelle kontorid on üle kogu maailma, saavad meeskonna kaaslastega nüüd kohtuda, suhelda, mängida, pidada koosolekuid virtuaalses maailmas enda isiklike avataridega, ilma, et peaks kodust või enda riigist lahkuma. Just. Avatar ehk virtuaalne sina, mida saad “kujundada” nii nagu soovid. See tähendab, et enam ei oleks sinu nägu kellegi videopildis, vaid oleksid justkui samas ruumis teistega, istuks või liiguks ringi, nii nagu päris kontoris. 

Samuti nähakse metaversei suurt potentsiaali kontserdite vaatamisel. Ei peaks lendama kohale, et vaadata enda lemmik artisti esinemas. Saaksid seda nautida enda kodust lahkumata, koos sõpradega üle kogu maailma. Ja pärast kontserti minna veel kellegi virtuaalmaailma “koju” after-party’ks.

Rääkides “kodust”, siis kinnisvara boomib ka metaverse-s. Kuum teema on osta tükk maad The Sandboxis või Decentraland-is, kuhu isegi räppar Snoop Dogg on rajanud enda virtuaalmaailma ja millest saab isegi tüki osta. Viimati müüdi tükk Snoopverse-s maad 450,000 USD eest. Samuti on ostnud tükk maad PricewaterhouseCoopers Hong Kong osakond. Kindlasti ei saa mainimata jätta ka Samsung poodi, mis hiljuti avas uksed Decentraland metaversis. Tehingud paljudes metaversides käivad muidugi läbi krüptoraha või tokenite, mida siis antud keskkond pakub. Eelpoolmainitud The Sandbox’is on kasutusel SAND token ja Decentraland-is MANA token, mille väärtused omakorda läbi nõudluse ja kasutuse tõusevad või langevad. 

Kui kinnisvara metaverse-is omada ei soovi, virtuaalses kontoris olla ei taha, siis võib see pakkuda kasutajale hoopis igapäevaseid muid lahendusi. Näiteks võid külastada toidupoodi, lisada tooteid ostukorvi ise poes ringi liikudes. Lisaks saab sinu külmik juba poes olles öelda, mida vaja on, ilma VR prille peast võtmata. Sarnast lahendust presenteeriti juba 2017. aastal võttes aluseks USA jaeketi poe Walmart (antud video ei ole tegelik Walmart lahendus).

Kogu metaverse-i teema on isegi päris hirmutav kui mõelda, mis juhtuks meie päris eludega, kui suurem osa päevast saab lahendatud VR prillid peas olles. Isegi kui praegu on võimalik metaverse-i imbuda, siis on kogu idee sellest veel algusfaasis, mis vajab veel 5-10 aastat arenemiseks. 

See muidugi ei välista seda, et ettevõtted hoogu maha võtavad ja end kuidagi tagasi hoiavad. Börsimaailmas koguvad ettevõtted, kes liiguvad metaverse suunas, aina rohkem ja rohkem tähelepanu ka investorite poolt. 

Mõned suuremad ja tugevamad:

Meta (Facebook) – Eesmärk luua virtuaalne sotsiaalne keskkond ja ühendada teised metaversid. 
Microsoft – Pakkuda tööriistu ettevõtetele, kes saaksid luua enda virtuaalseid keskkondi ja lisada vürtsi kohtumistele läbi Microsoft Teams-i. Samuti ostab Microsoft Activision Blizzard mängude ettevõtte, mis võiks olla järgmine samm Meta suunas.
Apple – Eesmärk on pakkuda peakomplekte ehk siis VR (Virtual reality) ja AR (Augmented reality) prille, millega metaverse-i siseneda. 
Roblox – Praegu kasutusel olev virtuaalkeskkond, kus mängijad saavad luua ise enda mänge ja koos teistega neid mängida.
Nike – Soetas digitaalsete jalanõude looja ettevõtte “RTFKT”, kellel on tugev kogemus NFT-de ja teiste digitaalsete toodete loomisel. Nike eesmärk on pakkuda enda digitaalseid tooteid avataridele metaverse-is. 
Nvidia – Pakkudes videokaarte, mis teeb virtaalse maailma üldse võimalikuks. 
Autodesk – Kuna metaverse on ehitatud üles siiski 3D-le, siis Autodesk on justkui ideaalne tööriist virtuaalsete keskkondade loomiseks. 

Tegelikult võib nimekiri minna väga pikaks, sest metaverse-ga seotud ettevõtteid on tohutult. Kes pakub 5G lahendusi, artificial intelligence lahendusi, virtuaalmaailma lahendusi ja tuhat muud toetavat süsteemi, et seda maailma üleval hoida. Tasub mõnel ikka silm peal hoida. 

Kuidas ja millal see kõik normaalseks saab, et meie osa elust on metaverse-is ja osa siin pärismaailmas, on raske ennustada. Pigem on sellele sujuv üleminek, kus igapäevased toimetused liiguvad aina rohkem ja rohkem virtuaalsesse maailma – või vähemalt saavad toetust mugavamaks muutes.

Tähelepanu! Antud postitus on informatiivne ja ei ole kuidagi seotud finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.