fbpx
Wolf

Liitu uudiskirjaga

Blogi

Meie nägemus, meie arvamus, meie soovitused.

Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success.

Karuturg – ohud ja võimalused

Karuturg, mis eeldatavasti sai oma nime sellest, kuidas karud ründavad, pakub börsil nii riske kui ka võimalusi. Karu käpalöögid, mis saaki murravad, liiguvad ülevalt alla ja seega börsimaailmas tähendab see aktsiahindade langust. Vähemalt 20%. Siis võiks öelda, et tegemist on karuturuga ja mitte korrektsiooniga, mis jääb sinna 10% ja 20% vahele.

Käesoleval hetkel on Nasdaq-100 indeks langenud juba üle 25% eelmise aasta novembri tipust. Suuresti tehnoloogia ettevõtetest koosnev indeks, mis Covid-19 kriisi ajal sai eriliselt hoogu, on nüüdseks karuturu staatuse saavutanud. Samuti ei ole ka S&P500 indeks sellest kaugel, mis on käesoleva jaanuari tipust langenud juba 15%.

Enne, kui räägiks karuturu võimalustest, tooks kõigepealt välja selle ohud ja ühe mitmest näitest minevikust illustreerimaks, mis juhtuda võib.

Kus on põhi, mida osta?

Üks esimesi mõtteid, mis investoritel on, kui turg langeb, on mõte osta madala hinnaga aktsiat pärast paanikamüüki. Need, kes paanikamüügiga kaasa ei lähe, hakkavad otsima languse põhja, et saada võimalikult parim ostuhind. Mõnel isegi tekib omaette hirm rongist maha jäämisel. Ei taheta tunda kahetsuse tunnet ja mõelda “oleks ma siis ostnud..” mõtet.

Ühtepidi ongi asja mõte selles, et osta võimalikult madalalt ja müüa võimalikult kõrgelt, aga paraku ei pruugi see alati nii minna. Eriti langustrendis. See, kes karuturul hoolikalt ei käitu, võib küll positsiooni võtta madalama hinnaga, arvates, et põhi on saavutatud, aga peab hoopis pealt vaatama kuidas tema portfoolio veel langust näitab. See on karuturul üks suurimaid ohtusid, kus langustrendis ostetakse aina aktsiaid juurde, aga turg ei hakka tõusma vaid langeb veelgi.

Keskmise ostuhinna alla ostmine, lootuses, et küll taas tõusma hakkab, võib väga palju stressi tekitada. Need, kes ostsid dot-com mulli ajal, said seda kindlasti tunda. Dot-com mull lõhkes aastal 2000 ja alles 2002. aastal saavutas põhja. Seejärel hakkas tasapisi tõusma ja aastaks 2015 oli eelnev tipp taas saavutatud. Need, kes võtsid suure positsiooni aastal 2000, pidid ootama 15 aastat enne kui nende investeering taas nulli jõudis. See on muidugi ekstreemne näide, aga oht on selliselt väga reaalne. Kui langustrendis osta, siis tuleks seda teha ettevaatlikult ja teadmisega, et see raha ei pruugi veel niipea kasvama hakata.

Paanika paanika paanika

Karuturg pakkub veel ühte ohtu – paanikamüük. Selline olukord tekib siis, kui aktsia, indeks või muu finantsvara hakkab järsult kukkuma. Järsk langus ehmatab, inimesed satuvad paanikasse ja väljuvad kiiresti positsioonidest, et kaitsta oma raha. See omakorda võimendab müüki veelgi. Aga, kas on mõistlik paanikamüügiga kaasa minna?

Ei ja jaa. Kui investoril on seatud kindlad reeglid, mille järgi ta käitub, kui järsk langus peaks ette tulema, saab ta enda kapitali kaitsta ja seda kasutada siis, kui võimalus taas avaneb. Siiski, ei halda enamus investoreid enda portfooliot niivõrd aktiivselt, et võimalikult vara väljuda ja võib tekkida olukord, kus positsioonist tullakse välja just enne taastumist eelnevale kõrgusele. Sellisel juhul on portfellis vastu võetud miinus ja kui nüüd uuesti positsioon avada, saab selle raha eest vähem.

Kuna siis võiks väljuda ja seda põhja kompida? Kahjuks peab siin iga investor ise olukorda hindama ja võtma arvesse ka erinevaid majanduslikke olukordi. Kindlasti ei soovita seda teha teiste järgi. Kõigil meil on erinevad majanduslikud seisud, võimalused ja väljavaated, mis meie otsust ja strateegiat mõjutavad. Mõnel võib olla piisavalt palju kapitali, et langustrend üle elada ja sellest veel kasugi lõigata.

Karuturg kui võimalus

Eelnevalt mainitud ohud ei ole muidugi ainult karuturule omased. Need esinevad ka pulliturul, mis on siis tõusev ja kasvav turg. Siin on vihjatud sellele, et kui pull ründab, siis tema sarved liiguvad alt üles. Kui langused ja paanikamüügid toimuvad pulliturul, siis on kindlasti targem osta madalamalt ja vältida paanikamüüke. Taastumised on tunduvalt kiiremad ja miinust enda portfellis ei pea pikalt vaatama.

Aga, mis võimalusi karuturg pakkuda võiks? Kuna turg ei liigu kunagi otsejoones alla või üles, siis karuturul on võimalik teenida aktiivselt hallates enda portfooliot, kasutades ära äkilisi liikumisi, mis tulenevad suurtest langustest ja “põhjast” ostjatest. Jälgides turgu, fundamentaalseid indikaatoreid, volüümi ja üldiseid majanduslikke sündmuseid, saavad aktiivsed portfooliohaldurid valmistuda liikumisteks ja teenida kasumit. Aga nagu enne sai mainitud, siis peaks siin silm pidevalt peal olema, kuna mõni tegevus toimuks vastupidises suunas (ostmine langustrendis).

Samuti pakub karuturg võimalust ka lühikeseks müümist, aga seda võimalust ei saa igal pool ja iga aktsiaga kasutada. Sellele kaasnevad erinevad tasud ja riskid, mis võivad hoopiski veel kulukamaks minna kui teenitud kasum. Siiski, aktiivsele portfooliohaldurile pakub turg võimalusi nii langus- kui ka tõusutrendis, aga need võimalused tähendavad korrektset haldust, et olla kasumlikud. Kui eesmärk on teenida raha muidugi.

Kui lõpuks peaks karuturg hakkama pöörduma ja trend võtma suuna üles, siis tuleks olla veel eriliselt aktiivne, et leida võimalikult parimaid aktsiaid või ostukohti. Ehk tegelikult, peaks töö potentsiaalsete aktsiate leidmisel juba käima. Tuleks analüüsida nende kasvumarginaale, hinnapiiri, väljumist, jne, et olla valmis, sest kui hetk positsioon võtta on käes, on juba hilja seda kõike teha.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.